7dad4ca9 1bd4 4412 9d40 E0772cc56d51

נשי אישי עם אורלי טובולסקי-חדד / סמנכ"לית בבת-מלך

יום האישה הבינלאומי מביא איתו יוזמות נחמדות של נשים בלבד, בראיונות אישיים בדקנו האם המציאות של שכר הנשים מאוזן מגדרית, ואיפה אנחנו פוגשות נשים בתפקידים בכירים והאם הן מרוצות או שצריך עדיין לבצע בלימת חירום ולחשב מסלול מחדש // ראיון אישינשי
אורלי טובולסקי-חדד, נשואה לאדיר ואמא ל- 4 ילדים,  סמנכ"לית בבת-מלך, עמותה המפעילה מקלטים לנשים נפגעות אלימות במשפחה מהציבור הדתי והחרדי ופועלת רבות למיגור תופעת האלימות במשפחה במגזרים אלו.
איך הגעת לתפקיד?
הגעתי ארצה אחרי 5 שנות רילוקיישן עם משפחתי, כשברקע המקצועי שלי עבודה בתחום השיווק, הפרסום והדוברות. כדי לנסות להבין לאן פני מועדות כתבתי פוסט בפייסבוק. מכל העצות וההצעות המעניינות שהגיעו אלי, הגיעה גם עמותת בת-מלך. אז עוד לא הכרתי את המקום המדהים הזה והעשיה בו. אבל מהרגע שהגעתי לביקור במקלט, הרגשתי בבטן ששם מקומי. בת מלך כבר מזמן הפכה עבורי להרבה יותר ממקום עבודה. בת מלך זו שליחות חיי.
האם החברה הישראלית נותנת מקום להתקדם לתפקידים שווים בדרג הגבוה לנשים בארץ?
אנחנו בתהליך. התהליך לא קל ולוקח זמן, אבל כל שנה שעוברת אנחנו רואים עוד קפיצת מדרגה.
יותר אפשרויות קיימות היום. לאט לאט עוד תקרות נסדקו. אבל הדרך עוד ארוכה.  אני רואה סביבי כל כך הרבה נשים עוצמתיות שמוכיחות לכולם שהן יכולות לשבור תקרות או אפילו לבנות חדשות גבוהות בהרבה מקודמותיהן
וזה הזמן לציין אישה יקרה שהיא השראה בשבילי – חנה רדו. חנה עושה רבות כדי לשנות את התמהיל הזה של נשים בתפקידים בכירים במשק, שפועלת לשנות את חוסר השוויון בין גברים לנשים בפאנלים מקצועיים וכל בוקר מצליחה להזיז עוד קצת את המכשולים שעומדים בפני נשים בדרך להתקדמות.
חנה היא זו שקיבלה אותי לפני 17 שנה לתפקיד בכיר בהיותי בחודש שביעי להריון של ביתי, והיא זו שבזכות עשייתה היומיומית והשינויים שהיא מובילה הבנות שלנו יגיעו לשוק העבודה עם בטחון שונה ממה שהיה לי ולחברותיי בתחילת הקריירה.
מה יש לך להגיד על פערי השכר ב2022 , גברים מול נשים?
כואב לי שבשנת 2022 עדיין לא ברור שנשים וגברים באותו תפקיד אמורים להשתכר באופן שווה.
רק השבוע סיפרה מיכל אנסקי בראיון לרגל יום האישה כי גם היא, שנמצאת בטופ של תכניות הטלוויזיה בישראל, משתכרת פחות מעמיתיה הגברים.
ואני מניחה שרובכן לא פספסתן את המהלכים השיווקיים מעוררי השיח והעניין של דומינוס פיצה וחברות מסחריות דומות ששטפו את הרשת והדגישו את הפער בין שכר הנשים לגברים.
השאלה מה עושים עם זה? הבנו שיש בעיה, אבל איך זה ישתנה אי פעם?
בעלי התחיל באחרונה עבודה חדשה. בתום יום העבודה הראשון הוא הגיע הביתה נלהב וסיפר בהתרגשות על כך שבשיחת הכניסה לארגון הוסבר לו שכחלק מהאני מאמין של החברה חשוב להם גם שיהיה מספר נשים וגברים זהה בחברה וגם כי שכר הנשים והגברים באותה משרה יהיה אחיד.
אז רוצים לדעת איך מתחילים? בדיוק ככה. אם כל חברה מסחרית, משרד ממשלתי, ארגון או עסק יקבלו החלטה ארגונית שהם לא מתפשרים על השוויון הזה, שנושא השוואת תנאי השכר יהיה ב DNA של החברה, יחל השינוי לקרות.
אם המחוקק יגע בנקודה זו בחוק. וגם אם אנחנו הנשים נבין שמגיע לנו. לא פחות. וכן, לעיתים אפילו יותר.
איך אנחנו כנשים יכולות לקדם את עצמינו והחברה?
אחווה נשית. יש לנו כנשים יכולת לעזור אחת לשניה. יש לנו כח נשי עצום ויש לנו יכולת לתמוך ולדחוף את חברותינו קדימה.
אני לא רוצה להשתמש פה בקלישאות של העצמה, אבל אני רוצה להאמין שהשינוי עבורנו ועבור בנותינו יגיע גם כשאנחנו נאמין יותר בעצמנו, ביכולות ובכישורים שלנו, וגם כשמלמעלה יתרחש שינוי משמעותי שיאפשר לכל אחת ואחת מאיתנו להגיע למקום הנכון והמדוייק עבורה.
על מה את לא מוותרת ביומיום שלך?
הימים שלי מאוד עמוסים ומרובי משימות, ויש דברים שהייתי שמחה להכניס ללו"ז העמוס ועדיין לא מצליחה (כמו ספורט…). אבל יש כמה דברים שלא יכולה לוותר עליהם – שיחה (לפחות אחת) עם אמא שלי, ארוחת ערב משפחתית (יש ימים שבריאה ויש כאלו שפחות)  ושיחה עם הילדים שלי על איך עבר עליהם היום, מנסה להכניס בנסיעות האזנה לפוקדאסט מעניין (באחרונה התמכרתי לפודקאסטים של נועה רוזין ויובל מרום המוכשרים והמרתקים בנושאי הדיגיטל והרשתות החברתיות),  ובעיקר לנסות לקבל כל אינפורמציה וחדשות שרלוונטיות לעולם ולתחומי העניין שלי – בין אם מערוצי התקשורת השונים ובין אם מהרשתות החברתיות הרבות בהן אני חברה (וכן, באחרונה התמכרתי גם לטיק טוק).
הבוקר שלך מתחיל עם ….
קפה, עיתון, רשתות חברתיות, נשיקות וחיבוקים לבעל ולילדים ואז עוד קפה.
מה זה בשבילך חברה טובה?
חברה טובה זה הכל בשבילי. זה לשים את הלב, הבטחון, העוגן, האמונה, החוזק והאהבה במקום אחד. זה לדעת שתמיד נהיה שם אחת בשביל השניה.
זה להקשיב עם העיניים ועם הלב. זה לקבל תמיכה בלי שידעת שאת זקוקה לה.זה לדעת מתי להזמין אותי לקפה ומתי לפתוח לי בקבוק יין.
אישה היא ….
שילוב נדיר של כח, שכל, תבונה, רגישות, חיוך, הכלה, עשיה ואהבה.
שתפו את הפוסט:

פוסטים קשורים