Nazar Amulet G4881d34f7 1920

מאמינים בעין הרע?

אתם שייכים לקבוצת האנשים שמפחדים מעין הרע? בלי עין הרע! כל מה שידעתם ולא ידעתם על עיניים רעות.

אתם משקרים לחברים שלכם שהחופשה באילת הייתה בכלל איזו דירת חדר עלובה שהציעו לכם בני דודים, וכמה סבלתם…בעוד חגגתם חופשה נהדרת במלון מפואר,

כשהילדה מקבלת תעודת מצטיינת נשיאה בתואר, אתם מסתירים את התעודה במגירה. מפחדים להעלות תמונות של ילדים באינטסטגרם לא מחשש פרטיות, אלא מעינה בישא?

אתם שייכים לקבוצת האנשים שמפחדים מעין הרע, האם מי שמפחד מעין הרע יכול להינזק בעוד מי שמבטל אותה בתנועת יד חסין?

בלי עין הרע, כל מה שידעתם ולא ידעתם על עיניים רעות.

"בלי עין הרע", אומרת הדודה הפולניה.

"בלי עין הרע", דופקת השכנה המרוקאית על שולחן המטבח שלוש פעמים בכל פעם שהיא מספרת על אחד הילדים שלה.

""איזו תינוקת מכוערת", קורץ הדוד הפולני  ומוסיף "את מבינה שאני אומר את זה כדי לסלק עין הרעה מהקטנה שלך?" לרגע הוא חושש שלקחתי את "המחמאה" שלו ברצינות. אז מה, האם אנחנו מאמינים כי דווקא אירועים משמחים כמו הצלחה, חתונה, לידה או בר מצווה, עלולים למגנט באופן מיוחד עין הרע או שאר מרעין בישין?

בענייני עין הרע המחלוקות הן רבות ונעות בין אמון טוטאלי לחוסר אמון מוחלט, כשכל דעה שולפת אסמכתא, ציטוט בעד וציטוט נגד. אפשר תמיד למצוא את חמורי הסבר שטוענים בתוקף כי עין הרע שולטת רק באנשים המפחדים ממנה וטוענים בלהט כי אסור להאמין בעין הרע. לעומתם, יבואו אחרים ויוכיחו שחור על גבי קבלה כי עין הרע הוא נושא חמור ורציני וליתר ביטחון כדאי לסחוב בתיק שיני שום.

בניסיון להתחמק מתוצאות הרות אסון שמקורם בעין הרע, נולדו לחשים וקמעות, תפילות ובכלל, לאורך כל הדורות, סיגלנו לעצמנו עוד שלל פעולות בניסיון להתגונן מפני עין הרע ולהביא על עצמנו מזל טוב, החל מאמירה כמעט אובססיבית "בלי עין הרע" או בן פורת יוסף בקרב יוצאי עדות המזרח.

המלחמה נגד עין הרע כאמור מתחילה בשיני שום, זריית מלח בכניסה לבית, ענידת סרטים אדומים על היד, חתן וכלה שנכנסים לביתם ומקפידים לצעוד ברגל ימין מעל כף עשויה כסף.

בחיפוש אחר מקורות מצאתי כי הגמרא מבהירה כי עין הרע פוגעת רק במי שמאמין בכך. "עין הרע נובעת מקנאה", תסביר לי כל שכנה ממוצעת שעצי הפרי בחצרה הפסיקו לייצר פירות.

"הגעתי לחתונה של הנכדה שלי והסתכלתי על כולם והייתי מאושרת, איך זכיתי לכל כך הרבה אושר. בסוף הערב מעדתי ונחבלתי קשות בברך. עין הרע, אני אומרת לך, עין הרע", היא פוסקת בידענות.

ולא רק היא. אנשים רבים חוששים מעינה הקפדנית של העין הרעה. הם בטוחים כי גם בני משפחה קרובים עלולים שלא במתכוון להטיל בהם עין הרע ולכן רבים מאמינים כי כדי להתמגן מפני עין הרע כדאי לשקר ולהגיד שהם קנו חמישה כיסאות ולא את המספר האמיתי או שהם נוקבים במספר ילדים אחר גם אם המספר האמיתי הוא שונה זו גם הסיבה שבגללה רבים מלבישים את שושבינות הכלה בבגדים הזהים לבגדי הכלה.

אז החלטתי שהגיע הזמן לבקר בביתה של הגברת שמוציאה עיניים, ככה ספרו לי.

 פסעתי אל ביתה של אישה שבמשך שנים מוציאה עיניים בעופרת.

בפנים נעימות היא מסבירה לי את התהליך, לא לפני שהיא פוסקת בידענות כי לא לכולם יש את היכולת להטיל עין הרע. חברתי התיישבה והיא התחילה. על הגז סיר ובו מתבשלת העופרת. היא הניחה מגבת על ראשה של חברתי ויצקה עופרת מעל סיר ריק שאחזה מעל המגבת. תפילה קצרה, העופרת התייבשה והמראה היה פשוט מצמרר. בעזרת מלקחיים היא הרימה את החומר שהתייבש וראו שם ממש, אבל ממש צורות של עיניים.

היא חזרה על התהליך מספר פעמים עד שלא נותרה אפילו עין אחת בעופרת שהתייבשה. חברתי קמה ממקומה מאושרת, העיניים הרעות ששלטו בה אינן. ברוב גאוותי הייתי בטוחה שהעופרת שבסיר לא תספיק לבטל את כל העיניים הרעות שנלטשו לעברי, ממספר מגוון של סיבות: קנאה, קנאה ושוב קנאה. למרבה ההפתעה, אני מתיישבת, הפעם המגבת מכסה את עיניי והעופרת יוצאת לפעולה. "

לפעמים תשמעו שיש לכם הרבה עיניים של שכנים, וצרות עין של המשפחה, לפעמים היא תפתיע ותסביר לכם שהעופרת בצורת חרבות מעידה בסך הכל על חרדות.

כך או כך, שום בצל ושמן זית נגד עין הרע, תשאלו את השכנה שלי…

שתפו את הפוסט:

פוסטים קשורים