לשכת-המסחר-קרדיט-מותר-לשימוש-ללא-תמורה

עכשיו קונים כחול לבן: איגוד לשכות המסחר יוצא במיזם לחיזוק הכלכלה הישראלית

המדינה מפלה בעלי עסקים ישראלים לעומת עסקים מח"ול, במה זה מתבטא ומה התיקון החוקי שיסייע לעסקים הישראלים לעמוד שוב על הרגליים?

למה אנשים מעדיפים להזמין קניות מחו"ל? הרי קנייה כזו אומרת שצריך לחכות הרבה זמן בלי ידיעה ברורה מה טיב המוצר שיגיע והדרך להחליף או להחזיר את הפריט היא לרוב פרוצדורה מורכבת. התשובה פשוטה- בלי מע"מ סך הקניות יוצא זול באופן משמעותי, כך על אף החסרונות אנשים רבים בוחרים באופן הזה. 

על פי החוק הישראלי מוצרים שמחירם לא עולה על 75 דולר פטורים ממע"מ, מה שמקל כאמור, את הלחיצה על הדק ההזמנה מאתרים זרים. לעומת זאת בישראל בעלי העסקים לא זוכים להטבת המס הזו ומחויבים על תשלום מס ערך מוסף של 17% על כל מוצר שהוא, כך באופן אוטומטי המחיר על כל פריט גם הוא עולה בצורה ניכרת.

הכיס מדבר

ככל שהקניות בזירה הגלובלית זולות יותר כך האזרחים פחות רוכשים בישראל ומגבירים את קצב הצריכה שלהם ממקורות זרים. כמובן כל אחד רוצה את מה שמשתלם לו יותר, אך הראשונים שנפגעים מהתופעה הם בעלי העסקים בישראל שיכולים להעיד כי צפו בדאגה בגרף הצריכה שהולך ופוחת עקב המעבר לקניות באתרי חו"ל. 

העסקים שבעיקר נפגעים מן התופעה אלו כמובן העסקים הקטנים. בעלי העסקים הקטנים הם לרוב אנשים ששמו את מיטב כספם ומיטב חסכונותיהם על מנת להקים עסק עצמאי בתקווה שיצליח ויוכל בעתיד לכסות את ההשקעות הנ"ל. הפגיעה בעסקים הללו מורגשת באופן ישיר עם קביעת החוק בישראל של פטור ממע"מ על קניות בייבוא אישי, חוק שמפלה אותם לטובת עסקים מחו"ל. אנשים מעדיפים לקנות היכן שזול יותר וכשאין צורך לשלם מע"מ בוודאי שהמחיר יורד משמעותית. 

איגוד לשכות המסחר פועל בימים אלו על מנת להשפיע על מרכזי הכוח לבטל את הפטור הקיים ממע"מ ובכך להשיב קצת חיות לעסקים בישראל.

"משרד האוצר מחזק ומעודד רכישת מוצרי צריכה מחברות זרות, גם מאלה שתומכות בחמאס ובפלסטין במקום לעודד צריכת מוצרים מהמגזר העסקי בישראל.  היום יותר מתמיד יש לבטל את הפטור ממע"מ על יבוא אישי ולעודד קניה כחול לבן".

אוריאל לין- נשיא איגוד לשכות המסחר. צילום: יאיר שגיא
שתפו את הפוסט:

פוסטים קשורים