חשיבות ארוחה משפחתית // צילום: הרבלייף

זמן משותף לכל המשפחה

אם שאלתם את עצמכם למה כדאי לפנות זמן ולאכול ארוחה משותפת עם כל הילדים לפחות פעם ביום, הנה לכם 5 תשובות // מנוחה פוקס, סופרת ילדים

מתי אם לא עכשיו תוכלו להכיר את בני המשפחה?

ישנן משפחות שבהן הילדים גדלים כל אחד עם עצמו, מגיע מבית הספר, יוצא לשחק עם חברים, חוזר מאוחר בלילה, אוכל ארוחת ערב או לא אוכל והולך לישון.

למה לא להכיר את האחים? למה לא להתרועע עם האחים?

מפגש כזה של פעם ביום, בשעת ערב, בו כולם מגיעים, יגרום לילדים להכיר זה את זה לעומק. בעולם של היום, העשיר בחוגים, בשיעורים ובמפגשים, דווקא המפגש עם בני המשפחה עלול להתקצץ, שמרו על המפגש הזה והילדים שלכם יודו לכם על כך בעתיד.

לומדים אחד מהשני ומנחמים זה את זה.

כשיושבים כולם יחדיו, השיחה קולחת, כל ילד מספר מה קרה אתו, מה עבר עליו, איך הצליח או לא הצליח, מה הוא מתכנן ליום המחרת ועוד. השיחה הזו מעשירה את כולם, כשילד שומע שאחיו נכשל במבחן ומדבר על כך הוא לא חושש כל כך מהכישלון של עצמו, כשילדה מספרת איך נעלבה מחברתה וכולם עונים לה או מנחמים אותה, היא מבינה טוב יותר מה עבר עליה.

 שעה למשא ומתן בין הילדים.

המפגש הקבוע הזה הוא הזדמנות להיפגש ולחלק תורנויות מחדש, לקבוע מי ילך לסבתא היום ומי מחר, לחלק כסף של דמי כיס, אם אתם נוהגים לעשות זאת, וכך הלאה. כשילדים יודעים שעל כל זה ידובר בשעה מסוימת, הם ידעו לשים על השולחן בשעה זו את מה שהם היו רוצים שיבוא לידי ביטוי.

 חלוקת תפקידים בהתחשבות מלאה

ארוחה משותפת מלמדת את בני הבית התחשבות באחרים, אם משכילים להכין את הארוחה ביחד, הילד לומד לעשות למען הכלל, להתחלק עם כולם, לנסות לפתור בעיות יחד, למשל אם חסרה ביצה, מה עושים? וגם לסדר את השולחן לאחר הארוחה יחד, ולהדיח את הכלים. ילדים שגדלים עם ארוחה כזו, יעשו את המוטל עליהם בצורה טבעית וברורה ולא יתווכחו.

הילדים מתרגלים לחזור הביתה בשעה היעודה

בבית שבו מתקיימת ארוחה קבועה כזו יודע כל ילד מתי עליו לחזור הביתה, אין צורך להתווכח מתי לבוא ולמה, הילדים גדלים עם הארוחה הברורה הזו, שאף אחד אינו רוצה להפסידה.

 

סוף דבר:

השתדלו לשים לב לשינויים. ייתכן שבשנים הראשונות הארוחה נקבעה לשעה 6 בערב וכרגע הזמן הזה ממש לא הכי מתאים לילדים שמסיימים מאוחר יותר את החוגים או מסיבה אחרת. הילדים גדלו? ערכו שינויים אם יש צורך.

הארוחה תהיה קבועה, הזמנים יהיו גמישים.

שתפו את הפוסט:

פוסטים קשורים